МЕНИ
ЗАТВОРИ

ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА - најчешћа питања
Марина Цикуша
1. ШТА ЈЕ ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА?
Церебрална парализа је стање које настаје као последица оштећења мозга током трудноће, у току порођаја или у првим годинама живота. Испољава се различитим симптомима који се манифестују у области моторике, кроз проблеме у заопочињању и извођењу покрета, правилном држању тела, а најчешће су праћени и сензорним, интелектуалним и емоционалним потешкоћама.
2. ОБЛИЦИ
Четири најчешћа облика церебралне парализе су:
  1. Спастични облик;
  2. Атетоидни облик;
  3. Атаксични облик;
  4. Мешовити облик церебралне парализе.
Унутар сваког од њих је широк спектар симптома и тежинa.
3. ДА ЛИ СЕ ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА МОЖЕ ИЗЛЕЧИТИ?
Нажалост, и поред бројних научних истраживања која се изводе у целом свету, лек за церебралну парализу још увек не постоји. Оштећења која изазивају церебралну парализу, није могуће отклонити. Могуће је, међутим, утицати на њихове последице. Постоје бројне медицинске и дефектолошке процедуре које могу знатно да поправе и олакшају ово стање и ублаже његове последице.
4. КОЈИ СУ ЈОШ ПРОБЛЕМИ ПОВЕЗАНИ СА ЦЕРЕБРАЛНОМ ПАРАЛИЗОМ?
Поред проблема са моториком, код деце и особа са церебралном парализом, често срећемо и снижене интелектуалне капацитете, деформитете кичме и зглобова, епилептичне нападе, оштећења вида и слуха, проблеме у перцепцији и сензорној обради. Управо због овако широког спектра проблема које сусрећемо код особа са церебралном парализом веома је важно да им у сваком тренутку буде на располагању читав тим стручњака из области медицине, кличичке дефектологије и образовања.
5. ДА ЛИ СЕ СТАЊЕ ОСОБА СА ЦЕРЕБРАЛНОМ ПАРАЛИЗОМ ВРЕМЕНОМ ПОГОРШАВА?
Иако церебрална парализа по својој природи није прогресивна, неки симптоми, као што су деформитети кичме, остеоартритис, контрактуре мишића и слично, могу временом добити на озбиљности. Они су најчешће повезани са недовољном покретљивошћу, неправилним положајима тела и неправилним обрасцима покрета, и веома је важно радити на њиховој превенцији.
6. ДА ЛИ СВА ДЕЦА СА ЦЕРЕБРАЛНОМ ПАРАЛИЗОМ КОРИСТЕ ИНВАЛИДСКА КОЛИЦА?
Нека деца са церебралном парализом се могу кретати потпуно самостално или уз помоћ, а нека се морају ослањати на различита помагала - инвалидска колица или ходалице. Као што смо већ напоменули, церебрална парализа се јавља у много различитих облика и може имати различите манифестације, од сасвим благих до веома тешких.
7. КАКО КОМУНИЦИРАЈУ ОСОБЕ СА ЦЕРЕБРАЛНОМ ПАРАЛИЗОМ?
Многа деца са церебралном парализом комуницирају без потешкоћа. Код неке су присутни говорни и језички поремећаји, односно тешкоће у формирању и продукцији гласова, речи и реченица, које се упорним радом могу ублажити. Постоје и они који се служе невербалним облицима комуникације (гест, картице са сличицама и слично).Данас су нам на располагању и асистивне технологије у виду различитих врста комуникатора, који могу бити осетљиви чак и на покрете очних јабучица. Веома је важно пронаћи начин комуникације који ће омогућити особи са церебралном парализом да искаже своје потребе и открије нам своје потенцијале.
8. ШКОЛОВАЊЕ ДЕЦЕ СА ЦЕРЕБРАЛНОМ ПАРАЛИЗОМ?
Велика је срећа што данас постоји слобода у вези са избором школе и начином школовања деце са церебралном парализом. Одлука о томе коју ће школу дете похађати треба да буде промишљена и у најбољем интересу детета. Школа треба да поседује стручне и техничке капацитете и ресурсе који ће омогућити детету да учи, учествује у ваннаставним активностима, дружи се и напредује. Израдом Индивидуалног образовног плана (ИОП), обезбеђује се максимално постигнуће кроз пажљиво одабирање начина и обима прилагођавања за сваког ученика у складу са његовим индивидуалним потребама.
Стручни текстови