Анксиозност код деце са церебралном парализом и сметњама у развоју
Марија Лазић
  • Шта је анксиозност?
  • Анксиозност је емоција коју карактерише осећај стрепње који се јавља као реакција на опажену претњу. Анксиозност је присутна код људи свих доби у одређеној мери с времена на време. Међутим, када постане често присутна, преплављујућа и омета свакодневно функционисање битно је обратити пажњу на њу. Деца са церебралном парализом могу бити склонија анксиозности услед различитих биолошких, психолошких и социјалних фактора.

• Kако се анксиозност испољава?
  • Aнксиозност се може манифестовати на различите начине. Неки од типичних симптома подразумевају појаву физичких, когнитивних, емотивних и понашајних симптома. Од физичких симптома може бити присутан убрзан рад срца, мучнина, дрхтање руку, знојење, сува уста, напетост, главобоља. На когнитивном нивоу дете може бити преплављено мислима да ће се нешто страшно догодити и фокус пажње може бити усмерен на то. Дете може осећати страх. У сфери понашања може се јавити избегавање стимулуса и повлачење из ситуација које код детета побуђују страх.
    С обзиром на индивидуалност сваког детета, анксиозност може да се испољи на другачије начине. Неке од манифестација анксиозности код деце са церебралном парализом јесу проблеми са спавањем, промењен апетит, лоша концентрација, емоционални изливи и бесно реаговање, избегавање друштвених интеракција, немир, раздражљивост, плакање и вриштање. Некада су те промене суптилне а дечја емоционална стања могу да препознају само најближи чланови породице, као и особе које добро познају дете и емотивно су повезане са њим. Неки симптоми анксиозности се могу погрешно протумачити као размаженост или недостатак дисциплине.

• Како ублажити анксиозност код деце са церебралном парализом и сметњама у развоју?
  • Сваком детету треба прилагодити приступ у циљу ублажавања анксиозности.

Литература:
  • Miller, F., & Bachrach, S. J. (2017). Cerebral palsy: A complete guide for caregiving. JHU Press.
  • Stanton, M. (2012). Understanding cerebral palsy: A guide for parents and professionals. Jessica Kingsley Publishers.
  • Hronis, A., Roberts, R., Roberts, L., & Kneebone, I. (2022). Cognitive Behavioural Therapy for children and adolescents with intellectual disability and anxiety: a therapist manual. Discover Psychology, 2(1), 24.
  • Barlow, J. H., Powell, L. A., Gilchrist, M., & Fotiadou, M. (2008). The effectiveness of the Training and Support Program for parents of children with disabilities: a randomized controlled trial. Journal of Psychosomatic Research, 64(1), 55-62.
  • Стручни текстови