Соматосензорна стимулација применом UV бокса у раду са ученицима са церебралном парализом
Сања Денић, Марина Вујановић, Мина Богдановић Лишанчић
АПСТРАКТ
Сензорна интеграција, као неуро-биолошки процес и способност сваке индивидуе да информације које добија путем чула процесуира и усмери ка вршењу сврсисходне и циљу усмерене активности, код деце са церебралном парализом јесте веома често отежана услед тешкоћа у перципирању и обради информација добијених путем чула, па је самим тим, неопходна стимулација чулних надржаја кроз различите модалитете. Један од уређаја који се користи за соматосензорну стимулацију ученика са церебралном парализом и вишеструким сметњама у развоју јесте УВ БОX, односно црна магнетна табла под УВ светлом. Основни циљ примене УВ БОX-а јесте подстицање развоја и допринос адекватнијем чулном опажању стимулацијом визуелне, тактилне, кинестетичке перцепције, кроз задатке опуштања и редуцирања грча у руци и стиснуте позиције шаке, стимулације хвата, задржавања и вољног испуштања понуђених предмета, јачање мишића шаке и прстију, визуомоторну координацију. Постављањем предмета у одређени угао УВ БОX-а, предмети добијају одређену дубину и боје које се боље перципирају, а комбинација и адекватно дозирање светлосних сигнала омогућава и слабовидим ученицима да перципирају дати предмет. Усмеравање пажње и стимулација анализе и уочавање детаља понуђеног предмета код ученика представља почетни корак увођења у наставни процес. Поред стимулације соматосензорних способности, применом разних предмета, као што су визуелни снопови, флоуресцентне траке различите дебљине, светлеће лопте различите текстуре, картица са сликама предметима, омогућава се увођење у процес савладавања наставног градива и усвајања основних математичких појмова, као и подстицање говорно-језичког развоја. Најпре, процес се отпочиње увођењем једног предмета који светли, а временом се повећава број елемената, као и њихова величина, структура, интензитет светла. Начин употребе и примене УВ боџа зависи од постојећег знања детета, његових могућности и способности, али и од стручњака који руководи овим процесом. Како су савремена пракса и образовни систем оријентисани ка прилагођавању васпитно-образовног процеса способностима и могућностима ученика, неопходна је примена асистивне технологије у свакодневном раду са ученицима са церебралном парализом и вишеструким сметњама у развоју.
Кључне речи: асистивна технологија, наставни процес, соматосензорна стимулација, ув бокс, чулно опажање.
cerebralna paraliza
Стручни текстови